Novinky / články

Jak připravit nemovitost k prodeji ?

Publikováno 10. srp 2012

Jak připravit nemovitost k prodeji ?

V dnešní době není prodej  nemovitosti za opravdu dobrou cenu jednoduchý. Ať už se jedná o rodinný dům nebo byt,  je na realitním trhu silná konkurence. Abyste uspěli a za dobrou cenu prodali, musíte se  tomuto úkolu věnovat  nejen  zvolením dobré prodejní strategie, ale i  vlastní přípravou nemovitosti k prodeji.

Váš dům se Vám jistě zdá pěkný a útulný, ale kupující ho bude vidět jako místo, kde bude žít on se svou rodinou. Proto se na svůj dům snažte podívat jiným pohledem, pohledem kupujícího.  V prvé řadě  posuďte jeho vzhled z ulice, jestli dům potřebuje očistit omítku nebo obnovit nátěry. Potřebuje vjezd do garáže (pokud ho máte) opravu dláždění? Je Vaše předzahrádka v pořádku a vyčištěná?  Buďte v tomto ohledu velmi kritičtí tak, jako bude kupující.

Po venkovní prohlídce vstupte do domu a podívejte se na interiér jako byste ho viděli poprvé. Projděte dům a představte si, že jím provádíte kupujícího. Co byste řekli o každé místnosti?  Nezapomeňte při této pocházce věnovat pozornost dveřím, oknům, jejich závěsům a zámkům. 

Potom si zvlášť poznamenejte věci nebo nedostatky, které jste při venkovní a vnitřní prohlídce domu zjistili a které by mohly potenciálního kupce odradit. Pamatujte, že Váš dům byl Váš domov, ale nový kupec bude vidět věci, které Vy nevidíte.

Jako další krok ukliďte veškerý nepořádek. a vykliďte všechny místnosti – přístěnky, kuchyňské prostory, zásuvky, spíže, koupelnové prostory a další. Pomatujte si, že není čas na sentiment – co nepoužíváte, vyhoďte. Potenciální kupce nepořádek odrazuje. Pokud se některých věcí nemůžete zbavit,ukliďte je tak, aby byly z dohledu návštěvníků.

Při vyklízení místností také nezapomeňte na nábytek, poličky na stěnách a různé nábytkové doplňky. Moc věcí na malém prostoru vzbuzuje u potenciálního kupce dojem, že je Váš dům příliš malý.

Jestli chcete opravdu dobře prodat musí v dalším nastoupit kompletní úklid, vyčistění a opravy  Vašeho domu od půdy po sklepy.  Vyčistěte podlahy, koberce, dveře a okna, vyperte záclony a další. Opravte, přelakujte nebo barvou přetřete poškozené rámy nebo výplně dveří, omítky podlahy a další. Konzultuje při tom své poznámky, abyste na nic nezapomněli.

Zkrátka odstraňte všechno co by potenciálního kupce odradilo, nebo ho přimělo uvažovat o snížení kupní ceny. Nezapomeňte při tom ani na zahradu. Vyčistěte trávníky, odstraňte u keřů a stromů suché, případně zvadlé části a proveďte jejich zástřih nebo prořez.

Můžete také nic z výše uvedeného nedělat a prodat Váš dům v takovém stavu v jakém se momentálně nachází. V tomto případě ale musíte počítat s tím, že cena, kterou za nemovitost dostanete bude výrazně menší.

Ještě před tím, než dáte svůj dům na realitní trh a stanovíte jeho cenu je nezbytně nutné, abyste několik dnů procházeli internet a zjišťovali za kolik se podobné domy ve srovnatelných lokalitách nabízejí. Teprve po tom se pořádně zamyslete nad částkou, za kterou chcete Váš dům prodat.

Když jste dokončili veškerý úklid, čistění, opravy a další nezbytné činnosti a uvážili prodejní cenu,  je čas přilákat kupující. Kupující můžete lákat buď sami, nebo prostřednictvím realitní kanceláře.

V obou případech je nesmírně důležitá prezentace Vašeho domu. Před tím, než přijde potenciální kupec na prohlídku roztáhněte závěsy oken a pokud to počasí dovolí okna otevřete. Rozsviťte všechna světla v domě a otevřete všechny dveře, aby se celý prostor zdál  velkým a vzdušným. Vyvarujte se použití různých deodorantů nebo osvěžovačů vzduchu. V celém domě má být čistý vzduch bez jakéhokoliv zápachu. Pamatujte, že potenciální kupec má vidět Váš dům s co nejmenším množstvím závad.

Je samozřejmé, že u srovnatelných nemovitostí musí být  ta Vaše výjimečná jejím vzorným úklidem, čistotou a udržovaným vzhledem. Mějte na paměti, že hned po tom, v které lokalitě  je Váš dům umístěn, je pro kupce dalším důležitým kritériem dobře udržovaná nemovitost do které se může hned nastěhovat a bydlet v ní bez dalších problémů a nákladných oprav.

[Zpět]
nebo se zaregistrujte:
Nová registrace
Přihlášení / Registrace

Najdete nás na adrese

AMEX Brno, s.r.o.
Hlavní 290/74
624 00 Brno

Česká republika

T:+420 603 852 779
F:+420 542 213 335

E:

Zobrazit adresu AMEX Brno na

Pište nám Vaše dotazy a připomínky

Přihlaste se k odběru novinek

Několikrát do měsíce zasíláme novinky emailem. Náše novinky obsahují upozornění na konané dražby, změny v zákonech, které se dotýkájí jakkoliv naší činnosti. Získáte tak i Vy rychlé a přehledné informace, a zadarmo!