Publikováno 30. led 2010
Činnost realitní kanceláře ji živností volnou a ve své podstatě ji může vykonávat každý, kdo dosáhne věku 18-ti let a má čistý trestní rejstřík (pokud není zbaven svéprávnosti). Absence právního rámce výkonu realitní činnosti je pak skutečnost, že s výjimkou několika málo seriózních realitních kanceláří se ty ostatní chovají jako "na divokém západě", respektive se její pracovníci domnívají, že si mohou dovolit absolutně všechno bez obav z následného právního postihu. Co prostě není zakázáno, to je bohužel dovoleno. Je to zcela markantní rozdíl oproti koncesované živnosti v segmentu provádění veřejných dražeb dobrovolných a nedobrovolných, kde musí být dražebník pojištěný za škody, musí striktně dodržovat ustanovení zákona č. 26/2000 Sb. v platném znění a jeho činnost je navíc striktně kontrolována Ministerstvem pro místní rozvoj. Dražba má prostě svá pevně stanovená pravidla, která nelze nijak obejít.
Některé realitní kanceláře především nijak nekorigují cenové představy klienta ve vztahu ke skutečným podmínkám realitního trhu a zároveň i takto uměle zvyšují ceny nemovitostí. Pod báječnou vidinou exkluzivní smlouvy o zprostředkování prodeje nemovitosti (reprezentativní vily, rodinného domu, vesnického domku, rekreační chalupy, pozemku apod.) uzavřené s klientem obvykle na delší dobu, a to nejlépe na období jednoho roku, jsou ochotny přistoupit na podmínky zprostředkování prodeje nabízené nemovitosti i za kupní cenu, která je více než nereálná. Koneckonců jde hlavně o to, aby měla realitní kancelář ve své nabídce a zejména na svých webových stránkách široké portfolio nemovitostí. Buď se potom kupec i na nereálnou cenu najde, proto každá nemovitost má přece svého kupce, anebo se před ukončením smlouvy klient přesvědčí o nutnosti snížení kupní ceny.
Nicméně je poněkud zarážející, že se realitní kancelář na svých internetových stránkách navíc honosí úspěšnou realizací příslušného obchodního případu "zaškrtnutím" kolonky "rezervováno, prodáno", ale na druhé straně není taková kancelář ochotna seriózně přiznat, ani ji nic k tomu nenutí, jaká byla skutečná kupní cena oproti ceně nabídkové.
Co si však myslet o některých kancelářích, které zacházejí tak daleko, že svou údajnou prodejní efektivitu či také nutnost obnovení téměř již ukončené zprostředkovatelské smlouvy posilují tím, že za klientem přijdou s fiktivním zájemcem, kterého "hraje" osoba s touto kancelář spřízněná. Tento "klient" pak předvede mistrný zájem o koupi nabízené nemovitosti a prodávající je většinou přesvědčen, že konečně prodá to, co tak dlouhou dobu byl předmětem nabídky realitní kanceláře. Bez problémů potom podepíše novou zprostředkovatelskou smlouvu nebo prodlouží platnost stávající. Pro realitní kancelář to nakonec není žádný velký problém a klidně její zástupci prohlásí, že údajný klient bohužel od koupi odstoupil a ztratil najednou z toho či onoho důvodu deklarovaný zájem. Kancelář si tak předmětnou nemovitost pojistí a může ji dále nabízet bez ohledu na problémy způsobené prodávajícímu. Pro takovou kancelář z jejího úhlu pohledu vlastně o nic nejde. Co na tom, že prodávající dále marně čeká. Aspoň dle úsudku realitní kanceláře patřičně "změkne" a bude s ním v budoucnu nějaká lepší dohoda ohledně jeho prodávané nemovitosti.
Ani majitel nemovitosti, který hodlá prodat svou nemovitost prostřednictvím některé z četných realitních kanceláří, ale žádné z nich nehodlá podepsat exkluzivní smlouvu, anebo dokonce chce prodej realizovat přímo, není nijak zvláště chráněný. Zde je jeho pozice dokonce mnohem horší. Pokud vejde v obecnou známost rozhodnutí o prodeji té které nemovitosti, stává se její majitel doslova terčem bezhlavých útoků realitních makléřů. Obvyklý postup je ten, že zástupce realitní kanceláře majiteli nemovitosti zavolá, že má vážného zájemce o koupi. Při té příležitosti nemovitost navštíví a udělá si příslušnou fotodokumentaci. Následně se nemovitost objeví na webových stránkách příslušné kanceláře. Vzhledem k velkému počtu realitních kanceláří je takto majitel nemovitosti atakován až desítkami tzv. zájemců a nabídka jeho nemovitosti se najednou souběžně objeví na desítkách webových stránek. Přitom je zde někdy požadovaná cena za nemovitost bez vědomí majitele snížena, a to údajně proto, aby se ověřila reakce trhu. Konečným výsledkem je, že se nabízená nemovitost tzv. "proflákne" a její prodejnost se tím dlouhodobě limituje. Navíc potenciální zájemci jsou poněkud chaotickou nabídkou dezorientováni a v takto nabízenou nemovitost ztrácí důvěru, i když by se jim mohla z toho či onoho důvodu zamlouvat.
Tímto příspěvkem nelze postihnout celou negativní problematiku, která se na realitním trhu objevuje. V celém svém rozsahu by to tak možná vyšlo na kvalitní disertační práci. Nemůžeme rovněž hodit všechny fungující realitní kanceláře do jednoho pytle a potažmo tvrdit, že jsou veskrze špatné. Nicméně je možné konstatovat, že výše uvedené postupy a triky realitních kanceláří a jejich makléřů poškozují realitní trh a v svém konečném výsledku přispívají ke ztrátě důvěry mezi zprostředkovatelem a prodávajícím, který po primárních negativních zkušenostech s tou či onou kanceláří či realitním makléřem nemá o dalšího zprostředkovatele zájem. Nezbývá než na neseriózní činnosti konkrétních realitních kanceláří poukazovat a zároveň přitom doufat, že zákonodárci už podniknou patřičné kroky, směřující k vytvoření tolik chybějící legislativy v tomto segmentu trhu.
[Zpět]Několikrát do měsíce zasíláme novinky emailem. Náše novinky obsahují upozornění na konané dražby, změny v zákonech, které se dotýkájí jakkoliv naší činnosti. Získáte tak i Vy rychlé a přehledné informace, a zadarmo!
Ochrana osobních údajů | Mapa stránek | Přihlášení | Registrace
Pro čtení novinek přes RSS použijte |
© 1993 - 2011 AMEX Brno s.r.o. | Web Design a hosting od Solengin CZ, s.r.o.